Kto może ubiegać się o dotacje LGD? Podstawowe kryteria, które musisz spełnić, aby móc ubiegać się o dotację: 1. przede wszystkim brak ubezpieczenia w KRUS (z pewnymi wyjątkami*) 2. musisz posiadać zameldowanie na obszarze, które objęte jest wspieraniem z Lokalnej Grupy Działania, co najmniej przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku (chodzi o zameldowanie na obszarze gminy liczącej do 20 000 tysięcy mieszkańców) 3. nie możesz prowadzić działalności gospodarczej przez co najmniej 12 […]
Kto może ubiegać się o dotacje LGD?
Podstawowe kryteria, które musisz spełnić, aby móc ubiegać się o dotację:
1. przede wszystkim brak ubezpieczenia w KRUS (z pewnymi wyjątkami*)
2. musisz posiadać zameldowanie na obszarze, które objęte jest wspieraniem z Lokalnej Grupy Działania, co najmniej przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku (chodzi o zameldowanie na obszarze gminy liczącej do 20 000 tysięcy mieszkańców)
3. nie możesz prowadzić działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, chyba że ubiegasz się o dotacje na rozwój działalności
*Jeżeli osoba ubezpieczona w KRUS zamierza prowadzić działalność związaną z produkcją artykułów spożywczych lub napojów, może ubiegać się o dofinansowanie. Jest to wyjątek, który ma na celu wsparcie produkcji lokalnych wyrobów spożywczych, co jest zgodne z celami polityki rozwoju obszarów wiejskich.
Dotacja dla osoby pracującej
Będąc osobą zatrudnioną, możesz starać się o dofinansowanie z LGD. Co istotne, dofinansowanie LGD nie wymaga, abyś był osobą bezrobotną. Jest to jedna z głównych różnic w porównaniu do innych form wsparcia, takich jak dotacje z Urzędu Pracy, które często są dostępne tylko dla osób bezrobotnych.
Na co można przeznaczyć dotację?
Przeznaczenie LGD dotacji jest szerokie. Jeżeli chodzi o koszty kwalifikowalne z tego dofinansowania na założenie działalności to
· po pierwsze możesz sfinansować wszelkiego typu nowe wyposażenie: w tym maszyny i urządzenia,
· co więcej, w uzasadnionych przypadkach możesz sfinansować także środek transportu,
· przeznaczenie dotacje LGD 2025 dopuszcza też zakup oprogramowania, a także licencji, czy patentów.
Osoby, które chcą sfinansować prace remontowo-budowane z dofinansowania z lokalnych grup działania, mają wolną drogę do tego, ponieważ jest to koszt kwalifikowalny.
Od 2025 kwota dofinansowania LGD wynosi do 150 000 zł. Jednak nie sfinansuje więcej niż 65 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Czego nie kupisz z kwoty dofinansowania z LGD?
Dotacja LGD 2025 nie dopuszcza głównie wydatków operacyjnych. Mowa tutaj przede wszystkim o kosztach bieżących takich jak:
· marketing
· księgowość
· także ZUS, US
· materiały do świadczenia usług,
· towar do handlu.
Jak długo trzeba prowadzić działalność gospodarczą po otrzymaniu dotacji z LGD?
Po otrzymaniu dofinansowania z LGD należy prowadzić działalność gospodarczą przez okres co najmniej dwa lat od otrzymania drugiej transzy pomocy. Dotacja LGD 2025 na założenie firmy wypłacana jest dwóch transzach. Pierwsza 80 proc., druga 20 proc. i właśnie od wypłaty tej drugiej % rozpoczyna się okres obowiązkowego prowadzenia działalności gospodarczej, który musi wynosić minimum 2 lata.
Samozatrudnienie a miejsce pracy
Dotacja LGD na założenie firmy wymaga utworzenia 1 miejsca pracy. Natomiast mam dobrą wiadomość dla Ciebie. W przypadku dofinansowania na rozpoczęcie działalności z lokalnych Grup Działania samozatrudnienie jest równoznaczne z utworzeniem miejsca pracy. Musisz pamiętać, że będzie ono zaliczone tylko w momencie, kiedy będziesz podlegał pełnym ubezpieczeniom ZUS dla przedsiębiorców
Czy można ubiegać się o dotacje z LGD jeżeli prowadziło się wcześniej firmę?
Możesz starać się o dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania jeżeli wcześniej prowadziłeś firmę. Wymogiem jest 12 miesięczny okres bez firmy liczony przed złożeniem wniosku o przyznanie dofinansowania LGD 2025.
Mam nadzieję, że te informacje są dla Ciebie wystarczające do podjęcia decyzji i zlecenia nam napisania wniosku w Twoim imieniu. Zapraszamy do współpracy !
Design & Code Coolbrand.pl